Koordinator programa ,,Popravi Cetinje'', Miloš Marković, govorio je za lokalnu RTV Cetinje o dosadašnjim uspjesima platfore, te izazovima i planovima za naredni period. Intervju prenosimo u cjelosti, uz zahvalnosrt RTV Cetinje za podršku:
NVO "Aktivna zona" predstavila je građanima Cetinja prije tačno dva mjeseca platformu pod nazivom "Popravi Cetinje". Zahvaljujući toj inicijativi, građani imaju priliku da prijave sve što smatraju da je problem u lokalnoj zajednici, a ova nevladina organizacija ih prosleđuje odgovarajućoj instituciji ili lokalnoj upravi, kako bi problem bio riješen, ali i omogućena bolja komunikacija građana sa donosiocima odluka. U kojoj mjeri su se građani za protekla dva mjeseca odazvali inicijativi, u kojoj mjeri je ova organizacija naišla na saradnju sa nadležnima po tom pitanju, koliko prijavljenih problema je riješeno, a koliko nije u intervjuu za RTV Cetinje govori koordinator programa "Popravi Cetinje", Miloš Marković.
RTV Cetinje: Platforma pod nazivom "Popravi Cetinje" predstavljena je prije tačno dva mjeseca sa ciljem da se prvenstveno poboljša komunikacija izmedju građana i predstavika lokalne uprave, ali i da se skrene pažnja na goruće probleme u gradu. Kakve su reakcije građana i da li su za protekla dva mjeseca izrazili interesovanje za projekat?
Marković: Reakcije građana su veoma pozitivne. Prvog mjeseca smo organizovali predstavljanje platforme na Dvorskom trgu i skoro svi građani koji su nam prišli su već bili upoznati sa našom inicijativom. Aktivna zona je nastavila prirodan slijed koraka koje preduzimamo već sedam godina, a u cilju povezivanja društvenih aktera da iniciraju i realizuju aktivnosti koje su od značaja za razvoj zajednice. Ovo je samo jedan od servisa koje naša organizacija nudi građanima Cetinja, između četiri pograma u okviru kojih djelujemo, dok smo građanima našu novu platformu predstavili u znak proslave sedam godina rada.
Aktivna zona djeluje u oblasti praćenja rada lokalne uprave, promociji i afirmaciji građanskog aktivizma, filantropiji, te jačanju kapaciteta nevladinih organizacija da odgovore na potrebe građana. Plan nam je da slične platforme pokrenemu i u drugim crnogorskim gradovima, a u saradnji sa lokalnim NVO koje dijele slične vrijednosti kao naša organizacija.
RTV Cetinje: Koje probleme biste izdvojili koje je prijavio najveći broj građana?
Marković: Najveći broj prijavljenih problema se zasigurno odnosi na putnu infrastrukturu. Naime, građani najviše prijavljuju ošetećenja na gradskim saobraćajnicama (oštećenja na putu), zatim slijede prijave koje se odnose na polomljene gradske mobilijare, problem pasa lutalica, oštećenja na trotoarima ili nedostatak istih, oštećenja na parkinzima, parkovima, nedostatak saobraćajne signalizacije i dr.
RTV Cetinje: Kako je samim projektom predviđeno da nakon prijave reaguju predstavnici lokalne uprave i institucija, da li su problemi koje građani navode naišli na reakciju? Da li je počelo rješavanje problema koji su upravo pokrenuti na inicijativu građana, a putem vaše platforme i ako jeste, o kojim je konkretno rješenjima riječ?
Marković: Proces prijave je veoma jednostavan. Naime, svi građani koji žele prijaviti problem, moraju biti registrovani kao korisnici platforme. Za registraciju je potrebno samo unijeti elektronsku poštu, koja nama ostaje anonimna, kao i sve druge informacije koje je građanin unio u svoj profil. Nakon toga, građani mogu slobodno prijaviti problem, tako što će posjetiti rubriku ,,Prijavi problem'' u okviru koje ih pitamo da unesu sve bitne informacije, kao i da prilože fotografije koje na najbolji način opisuju problem koji žele prijaviti. Svaka prijava prolazi četiri koraka. Naime nakon prijave, naši volonteri potvrde validnost iste provjeravajući da li se taj problem zaista nalazi na toj lokaciji i u tom opisu. Nakon te potvrde naša organizacija upućuje zvaničan dopis/prijavu nadležnoj gradskoj službi ili sekretarijatu nadležnom da postupa po pitanjima gradske infrastrukture. Nakon toga čekamo odgovor službe ili sekretarijata, ali i provjeravamo stanje na terenu. Moramo pohvaliti sve naše volontere koji redovno obilaze grad i prate stanje u smislu rješavanja prijavljenih problema.
Očekujemo da ćemo u narednom periodu pojačati promociju platforme, a između ostalog i putem lokalnog javnog emitera, kako bi se građai dodatno upoznali za platformom i podsjećivali da putem iste mogu prijaviti probleme na vrlo jednostavan način. Cilj nam je zaista da se stvore uslovi za bolju komunikaciju građana sa nadležnim gradskim službama i sekretarijatima, koja samo može rezultirati boljom uređenošću grada i povećanom brigom o zajedničkim prostorima.
Prijavljen 21 problem, riješeno samo pet
RTV Cetinje: Koliko problema je prijavljeno a da nije naišlo na reakciju odgovarajuće institucije ili lokalne uprave i o kojim je problemima riječ?
Marković: Ukupno je obrađeno 21 prijava građana. Naime, svi problemi su proslijeđeni nadležnim gradskim službama, a od njih je riješeno samo pet prijava. Međutim, moramo pohvaliti reakciju nadležnih službi, prije svega DOO Komunalno, koje je učestvovalo u rješavanju svih pet problema, ali i Sekretarijat za komunalne poslove i saobraćaj, koji je iskazao interesovanje i obavijestio nas o preduzetim radnjama u smislu rješavanja prijavljenih problema. Naravno, ovom prilimo apelujemo na njih da nastave da rade na rješavanju i drugih prijavljenih problema. Odgovor nadležnih gradskih službi na prijave građana djeluje najafirmativnije u smislu povećanje brige građana o zajedničkom prostoru, kao i na povjerenje u rad lokalne uprave, koja funkcioniše uz pomoć novca istih tih građana koji žele brzu reakciju na probleme u gradu.
Godišnji Program razvoja grada i dalje "skriven", slijedi tužba Upravnom sudu
RTV Cetinje: Posljednja rubrika u okviru platforme je Program razvoja grada, kojeg nema na sajtu lokalne uprave, vi ste pokušali više puta da reagujete da se on učini dostupnim javnosti, da li je vaša reakcija naišla na odgovor? Takođe, prilikom predstavljanja platforme rekli ste da ćete, s obzirom da trenutno ne postoji druga mogućnost, proizvoljno i samoinicijativno morati davati ocjene za svaku oblast predviđenu ovim planom. Da li ste do sada dali neku ocjenu i o čemu se konkretno radi?
Marković: Tako je. U okviru platforme je poseban dio namijenjen praćenju realizacije projekata od značaja za razvoj grada. Osnov za takav poduhvat smo pronašli u Godišnjem Programu razvoja Prijestonice, koji je Skupština Prijestonice usvojila u skladu sa Zakonom o Prijestonici. Naime, Zakon o Prijestonici podrazumijeva finansijsku podršku realizaciji kapitalnih projekata, namijenjenih razvoju grada, a od strane Vlade Crne Gore. Nakon što smo do zvaničnog dokumenta došli urgiranjem skupštinskoj službi da ga objavi, do istog se više nije moglo doći putem zvanične veb stranice lokalne uprave. Ne znamo razlog za skrivenost jednog takvog dokumenta, ali pretpostavljamo da se radi o skrivanju neuspješnosti lokalne uprave da realizuje planirane projekte. Radi se o 19 projekata, od kojih je za 13 očigledno da nijesu započeti radovi, jer bi to bilo vidljivo na lokacijama na kojim su radovi planirani, dok su ostali započeti ali je ralizacija veoma spora i ne očekuje se završetak radova u ovoj godini. Napominjemo da je ovim planom planirano više projekata, od rekonstrukcije ulica (Puškinova, Vojvode Boža, Sava Burića); izgradnje novih ulica (Univerzitetski kompleks); izgradnje novog stadiona sa atletskom stazom u naselju Humci; izgradnje prihvatilišta za napuštene kućne ljubimce; izgradnje kapele na Čevu; izgradnje ambulante na Njegušima; izrgradnje i opremanja ,,Centra za kulturu''; te izrade projektne dokumentacije za više projekata i mnogi drugi projekti koje građani mogu pronaći na platformi, u okivru rubrike ,,Program razvoja grada''.
Mi smo lokalnoj upravi proslijedi zahtjev za slobodan pristup informacijama, pitajući ih za status realizacije za svaki od predloženih projekata, na koji nijesmo u zakonskim rokovima dobili odgovor, pa ćemo biti prinuđeni da podnesemo tužbu Upravnom sudu Crne Gore zbog ćutanja administracije, već ove sedmice.
Redovno ćemo podsjećati lokalnu upravu, ali i građane na ovaj dokument, jer vidimo u njemu priliku da se mnogi gradski problemi riješe, ali je potrebna veća koordinacija i napori lokalne uprave kako bi se planirani projekti realizovali, a ne ostali kao predizborno obećanje lokalne vlasti.
09.07.2019