
(Cetinje, 21.01.2020) Višedecenijski problem odlaganja otpadnih voda na Cetinju je aktuelniji više nego ikad, međutim, lokalna vlast sve manje u javnosti govori o tom infrastrukturnom problemu. Inspiraciju za kreiranje ovog podsjetničkog teksta smo dobili zbog jučerašnje posjete Ponoru. U nastavku teksta predstavljamo kratku retrospektivu obećanja lokalne uprave od 2016. godine kada se, zbog složenosti vremenskih prilika, ponovo aktualizovao pomenuti problem.
Septembar 2016. godine
Lokalna uprava je još 2016. godine najavila izradu projekta sanacije Ponora, nakon čega se očekivalo raspisivanje javnog tendera za odabir izvođača radova. Tadašnji gradonačelnik Aleksandar Bogdanović i državna sekretarka Daliborka Pejović obišli su radove na tretmanu ponora i najavili primjenu najsavremenijeg metoda tretmana, koji ranije nije bio korišćen u Crnoj Gori, a koji podrazumijeva instaliranje opreme pomoću koje se vrši kontinuirano doziranje bio enzima kojima se neutrališu neprijatni mirisi u tom dijelu grada. Međutim, mirisi se i dalje šire, a trenutno stanje i vizuelno nagovještava ,,mirisno’’ ljeto 2020. godine.
Jul 2017. godine
Lokalna uprava nastavlja sa obećanjima o hitnom rješavanju problema, pa u to ime realizuje i par konkretnih koraka. Naime, u julu 2017. godine lokalna uprava objavljuje Javni tender za sanaciju Ponora. U saopštenju preuzetom sa veb stranice Prijestonice Cetinje, a u vezi sa planiranim aktivnostima na sanaciji se navodi: Fekalni mulj i otpad prilikom prečišćavanja automatski će se skladištiti u pokriveni rezervoar, te kao svaki drugi otpad odlagaće se na deponiju, a predviđena količina je dva kamiona nedjeljno. Ovim rješenjem, ponor se čisti, povećava njegova protočnost, rješava problem neprijatnih mirisa i plavljenja usljed pojačanih padavina, kao i njegovo saniranje u pogledu eliminacije epidemijskog jezgra. Ono što je posebno interesantno je to da je ukupna vrijednost radova na sanaciji ponora procijenjena na 600 hiljada eura, a predviđeni rok završetka je tri mjeseca, dakle, oktobar 2017. godine.
Septembar 2017. godine
Ubrzo nakon toga, u sred ‘’sanacije Ponora’’, dakle septembar mjesec iste godine, dešava se ekološki ,,akcident’’ na Ponoru, prenosi veb stranica Prijestonice Cetinje i lokalni javni emiter. Neko je u sred radova usuo mazut - lož ulje ili drugu supstancu crne boje. Prijestonica Cetinje se, iako se u javnosti pojavila informacija da se pomenuta tečnost ,,izlila’’ upravo iz njene zgrade, ubrzo ogradila od toga: ,,Uzorci ekološke inspekcije će se uputiti u Centar za ekotoksikologiju u Podgorici i utvrdiće se vrsta izlivene materije. Takođe, na terenu oko Ponora je i ovlašćena firma koja je uzorkovala izlivenu materiju i pristupila hitnoj sanaciji obzirom da se radi o većoj površini u okolini sve u cilju zaštite životne sredine i zdravlja ljudi izlivene materije, stoji u sopštenju. Prijestonica Cetinje je najavila i pokretanje krivične prijave protiv NN lica, kako bi se utvrdio počinilac ovog djela, jer postoji sumnja da je materija preko slobodnih šahtova mogla biti unijeta u kanalizacioni sistem.
Nekoliko dana kasnije, Prijestonica Cetinje je saopštila da je izvršeno čišćenje zemljišta oko Ponora, kao i da pomenuti ,,akcident’’ neće usporiti dinamiku radova na njegovoj sanaciji. Takođe, u istom saopštenju Prijestonica podsjeća javnost da radove na sanaciji izvodi firma ''Hidroterm'', te da je rok završetka tri mjeseca, a vrijednost 600 hiljada eura. Iz Prijestonice su pojasnili: ,,Njegovom sanacijom predviđen je predtretman koji podrazumijeva zaustavljanje velikih čestica, grubog otpada i pročišćavanje fekalija. Tim rješenjem, u Ponor će se slivati samo pročišćena voda. Dakle, ponor se čisti, povećava se njegova protočnost, rješava se problem neprijatnih mirisa i plavljenja usljed pojačanih padavina, kao i njegovo saniranje u pogledu eliminacije epidemijskog jezgra.’’
Oktobar 2017. godine
Predizborna kampanja se zahuktava, pa lokalna uprava po ubrzanom postupku, krajem 2017. godine usvaja Plan razvoja Prijestonice za 2018, a na skupštinskom zasijedanju na kojem je dokument usvojen, govorio je tadašnji predsjednik Skupštine Prijestonice, koji se posebno osvrnuo na projekat odvođenja otpadnih voda i izrazio očekivanje kako će se konačno riješiti višedecenijski problem Ponora. On je kazao da Zakon o Prijestonici omogućava konačno rješavanje najvećih problema u gradu i dodao kako se, zahvaljujući sredstvima kojima će raspolagati Fond za razvoj Prijestonice, može očekivati ubrzan razvoj Cetinja i ulaganje u druge razvojne projekte.
Novembar 2017. godine
U predizbornom zanosu, krajem 2017. godine, lokalna uprava ponavlja obećanje i najavljuje završetak radova na sanaciji Ponora do kraja godine. Prema riječima tadašnjeg gradonačelnika Prijestonice Cetinje Aleksandra Bogdanovića, na Ponoru će se raditi predtretman koji podrazumijeva zaustavljanje otpada i pročišćavanje fekalija. Tim rješenjem u ponor će se slivati samo pročišćenja voda, dok će se fekalni otpad i mulj posebno tretirati i kao svaki drugi otpad, biće skladišteni na deponiji. Ovim rješenjem, ponor se čisti, povećava se njegova protočnost i rješavaju problemi neprijatnih mirisa koji su godinama opterećivali mještane Podgranice i Donjeg Polja, a takođe i plavljenja usled pojačanih atmosferskih padavina – kazao je Bogdanović.
Jul 2018. godine
Skoro godinu dana nakon posljednjeg saopštenja o završetku radova do kraja 2017. godine, lokalna uprava se javnosti ponovo obraća sa informacijom da su radovi na sanaciji Ponora nastavljeni. Portparolka Prijestonice Cetinje Tamara Klikovac je za Cetinjski list kazala: ,,Sanacija Ponora u Donjem Polju na Cetinju nastavljena je, a prethodnih dana lokacija je, izvlačenjem otpada sa dna, ponovo očišćena od otpadnih voda i fekalnog mulja. Ona je dodala da je sljedeći korak angažovanje teleskopske “ruke” koja će služiti za proboj terena i otvaranje nekadašnjih kaverni začepljenih čvrstim materijalom koji je rezultat višegodišnjeg taloženja fekalnog mulja. Predviđena je i izgradnju uređaja za predtretman otpadnih voda, koji podrazumijeva zaustavljanje velikih čestica, grubog otpada i pročišćavanje otpadnih voda. Na taj način bi se u Ponor slivala samo pročišćena voda, njegova protočnost bila bi povećana. Fekalni mulj i otpad posebno će se skladištiti i odlagati, s ciljem smanjenja neprijatnih mirisa i plavljenja usljed pojačanih padavina – najavila je Klikovac.
Ovim se završava saga obećanja o sanaciji Ponora, budući da se ,,nova'' lokalna uprava ne upušta olako u obećanja, mada ni u radove na sanaciji ovog višedecenijskog problema u našem gradu. Rješavanje ovog problema se nije našlo u Planu razvoja Prijestonice za 2019. godinu, a do usvojenog Plana razvoja za tekuću godinu se ne može doći putem veb stranice lokalne uprave. Napominjemo da se na informativnoj tabli, koja se nalazi na mjestu gdje bi radovi uveliko trebalo da budu gotovi, nalazi i rok za realizaciju radova na sanaciji Ponora, a to je januar 2018. godine.
Autor: Miloš Marković
21.01.2020