
(Cetinje, 13.01.2020) Ideju o izgradnji žičare iz Kotora, preko Ivanovih korita do Cetinja, bez obzira ko je predložio, Cetinjani su vidjeli kao spas za privredu grada, koja se prvenstveno bazira na turističkoj ponudi. Naime, riječ je o projektu kojim je predviđena gradnja žičare duge 14.7 kilometara, sa dvije polazne (Cetinje, Kotor) i dvije međustanice (Kuk, Ivanova korita), a vožnja od Kotora do Cetinja trajajala bi 43 minuta. Nakon odabira koncesionara i izdavanja građevinske dozvole, gradnja žičare bi, u zavisnosti od vremenskih uslova, trajala od 10 do 12 mjeseci, najavljivala je lokalna uprava.
Cetinje je prošlo mnogo zaokreta, održivost je kroz istoriju steklo na razne načine, a posljednji najveći poduhvat desio se tokom komunizma, kada Cetinje postaje jedan od privrednih centara Crne Gore. Nego, odnijele su godine ono što ne možemo vratiti, a za veće zaokrete nema ni ljudstva, ni sredstava, ili se varamo?
U nastavku teksta predstavljamo ,,hronologiju obećanja'' lokalne vlasti u Prijestonici Cetinje, koja duži niz godina, a obično uoči lokalnih izbora (2009, 2013, 2017...) govori o ovoj ambicioznoj ideji, najavljuje izbor konsultanata, ponuđača, izvođača radova, početka radova i tako u krug. Ovu hronologiju počinjemo januarom 2013. godine, međutim, o ovoj se temi uveliko govori još od 2007. godine.
Januar 2013. godine - Samo što nijesmo počeli
Na konferenciji koju organizuje Prijestonica Cetinje, bivši gradonačelnik Cetinja, Aleksandar Bogdanović, saopštava javosti da je izabran konsultant na projektu gradnje žičare Kotor - Lovćen. Kako je naglašeno na konferenciji, na tender za izbor konsultanta, koji je raspisala Evropska banka za obnovu i razvoj, javilo se devet renomiranih ponuđača, a izabran je partner sa izuzetnim iskustvom. Obraćajući se prisutnima, bivši gradonačelnik Prijestonice istakao je kako izbor konsultanta predstavlja važan, ali i jedan od posljednjih koraka na putu ka realizaciji ambiciozne ideje, vezane za gradnju žičare koja će povezati Cetinje i Kotor.
Kako je bivši gradonačelnik tada objasnio, konsultanta čeka mnogo posla, koji se može podijeliti u tri faze: revizija studije o izvodljivosti koja je izrađena 2008. godine, zatim izrada elaborata o privatno-javnom partnerstvu i na kraju, priprema za gradnju žičare. Da stvar bude još ozbiljnija, konferenciji prisustvuje i tadašnji ambasador Republike Italije, koji je obećao nastavak podrške Vlade te države Crnoj Gori u realizaciji ovog projekta. Prisutima su se obratili i šef kancelarije Evropske banke za obnovu i razvoj u Crnoj Gori, kao i tadašnja gradonačelnica Kotora, Marija Ćatović.
April 2013. godine - Kinezi kazali da je žičara atraktivan projekat i ništa drugo
Kampanja uoči lokalnih izbora se zahuktava, pa su na veb stranici lokalne uprave, ali i lokalnom mediju bliskom kabinetu Bogadanovića, objavljuje niz tekstova o žičari. Na veb stranici lokalne uprave se može pronaći tekst: ,, Bogdanović razgovarao sa predstavnicima kineske kompanije Sinomach". Tokom susreta sa gradonačelnikom Prijestonice Cetinje, kako piše u saopštenju, gosti iz Narodne Republike Kine iskazali su interesovanje za više projekata gradske uprave, poput tendera za gradnju žičare Kotor – Lovćen – Cetinje, višenamjenskog centra Marina Abramović Community Center Obod Cetinje (MACCOC). Poseban dio razgovora odnosio se na gradnju žičare od Kotora do Cetinja, za koju je kompanija „Sinomach“ već iskazala interesovanje i tokom prošlogodišnje posjete gradonačelnika Bogdanovića NR Kini, piše u saopštenj. U tom pogledu, naglašeno je kako je riječ o krajnje atraktivnom projektu, a gradonačelnik Bogdanović informisao je sagovornike sa statusom projekta. Od tada, nikada više nijesmo čuli za predstavnike pomenute kompanije.
Jul 2013. godine - Obećanje ludom radovanje
Naizgled, ovaj ambiciozni projekat dobija na ubrzanju, pa se zvanično najavljuje i objavljivanje prvog međunarodnog tendera za izbor izvođača radova, a konferencije za medije se nižu, ne bi li se građanima digitalni prikaz žičare preko Lovćena ucrtao u pamćenju, koje treba da potraje do prvih narednih lokalnih izbora. Na događaju održanom u julu 2013. godine, predstavljene su do tada preduzete aktivnosti, uz najavu predstojećeg tendera. Prisutnim predstavnicima državnih institucija, potencijalnim privatnim partnerima, članovima međunarodnog kora, predstavnicima medijskih kuća i drugim gostima, obratili su se bivši gradonačelnik Prijestonice, bivši ministar održivog razvoja i turizma u Vladi Crne Gore Branimir Gvozdenović, bivša predsjednica Opštine Kotor Marija Ćatović i šef kancelarije EBRD u Crnoj Gori Đulio Moreno.
Upitan da li se opet radi o ,,obećanju - ludom radovanju'', bivši gradonačelnik kaže: ,,Moje je posebno zadovoljstvo što danas mogu reći da je iza nas veliki trud i rad, čiji se rezultat ogleda u činjenici da se sada nalazimo pred međunarodnim tenderom za izbor privatnog partnera. Riječ je o završnoj fazi priprema za projekat zahvaljujući kojem ćemo uspjeti da valorizujemo znatan dio potencijala, a prevashodno da napravimo izuzetnu, a za region jedinstvenu turističku vezu sa primorjem, odnosno gradom Kotorom''.
Februar 2014. godine - Koliko možemo uraditi, govori sve što smo do sada uradili
U intervjuu objavljenom u lokalnom ,,Cetinjskom listu'', bivši gradonačelnik Bogdanović, populističkim izjavama, u stilu ,,Koliko možemo uraditi, govori sve što smo do sada uradili'' ponovo najavljuje realizaciju niza projekata širom Cetinja. Između ostalog, pominje se i žičara, međutim, bivši gradonačelnik sada kaže: ,,Čini se da, povodom projekta gradnje žičare, u ovom trenutku najmanje toga zavisi od nas. Jer, sav dio posla koji je bio na Prijestonici Cetinje, okončan je još tokom prošlog ljeta. Sa druge strane, duboko se nadam da će uskoro doći do usvajanja Prostornog plana posebne namjene za Nacionalni park “Lovćen”, s obzirom da je to, tokom dužeg vremena, neopravdano prolongirano. Čim se to dogodi, slijedi momenat za koji smo sasvim spremni, a to je raspisivanje tendera za izbor privatnog partnera koji će i izvoditi radove. Izmještanje ikone bogorodice Filermose u Cetinjsku pećinu, proces je kojim se bavimo već neko vrijeme i trenutno je u toku finalizacija glavnog projekta''.
Mart 2015. godine - Sada smo u fazi sa koje se ne može nazad – već samo naprijed
Na javnoj raspravi o projektu žičare, organizovanoj u martu 2015. godine, čule su se pravdanja za kašnjenja u realizaciji ovog ambizicionog projekta, ali i ohrabrenja. Javne rasprave, kako je naglašeno, posljednja su faza uoči predstojećeg raspisivanja međunarodnog tendera, a prisutnima su se obratili bivši gradonačelnik Prijestonice Cetinje, predstavnik odjeljenja za razvoj prioritetnih projekata u Ministarstvu održivog razvoja i turizma u Vladi Crne Gore, kao i predstavnik italijanske konsultantske kuće „DBA group“.
Bivši gradonačelnik se osvrnuo i na prethodni period, tokom kojeg je bilo niz najava, ali i – probijanja rokova: ,,Nemam sumnju da će se naše čekanje – najčešće uslovljeno zahtjevnim procedurama u kojima je učestvovalo niz subjekata – isplatiti i da će predstojeći tender biti uspješan. Svi ste svjedoci da je proteklo vrijeme donijelo mnogo najava i diskusije o ovom projektu, da su postavljani rokovi nerijetko bili probijani, ali sada smo na posljednjem stepeniku ka cilju – a to je uspostavljanje kvalitetnog privatno – javnog partnerstva koje će rezultirati ovim velikim projektom. Sada smo u fazi sa koje se ne može nazad – već samo naprijed, ka finalizaciji proceduralnog toka projekta i konačno, radovima koji će našem gradu i njegovom okruženju donijeti mnogo koristi'' – zaključio je on.
Na ovoj javnoj raspravi se najavljeno da će se organizovati još dvije, nakon čega će materijal biti proslijeđen Vladi Crne Gore na dalje postupanje.
Avgust 2016. godine - Privatno - javno, koga briga
Dočekali smo. Raspisan je međunarodni tender za izgradnju žičare Kotor - Lovćen - Cetinje. Mnogi su iskazali zadovoljstvo, a najviše Daliborka Pejović - tadašnja državna sekretarka u Ministarstvu održivog razvoja i turizma i Predsjednica Tenderske komisije za dodjelu koncesije za izgradnju žičare Kotor- Lovćen- Cetinje Daliborka Pejović: O žičari Kotor – Lovćen – Cetinje govori se već duže vrijeme, pa su sve češća i sasvim opravdana pitanja kada će se nešto na tom planu dogoditi. Stoga, moje je posebno zadovoljstvo što danas mogu reći da je iza nas veliki trud i rad, čiji se rezultat ogleda u činjenici da je danas raspisan međunarodni tender za izbor privatnog partnera.'' Koncesija za projekat žičare će biti dodeljena putem transparentnog, međunarodnog nadmetanja u dvostepenom postupku, u skladu sa crnogorskim Zakonom o koncesijama, najavio je bivši gradonačelnik Cetinja.
Video animaciju sa projektom žičare možete pogledati na ovom linku.
Jul 2016. godine - Jedinstvena u svijetu - samo što nije
Tokom jula 2016. godine, ponovo uoči lokalnih izbora koji će se organizovati 2017. godine, bivši gradonačelnik razgovarao je sa članovima Borda direktora Evropske banke za obnovu i razvoj. Tokom sastanka, posebna pažnja posvećena je aktivnostima na projektu izgradnje žičare Kotor – Lovćen – Cetinje. Kako piše u saopštenju objavljenom na veb stranici Prijestonice Cetinje: Podsjećajući ih na veoma složene i zahtjevne aktivnosti koje su do sada urađene na ovom projektu, gradonačelnik Bogdanović informisao je sagovornike o ključnim parametrima vezanim za gradnju žičare – počev od činjenice da je riječ o investiciji vrijednoj gotovo 50 miliona eura, jedinstvenoj u svijetu jer će žičara povezivati dva grada i biti duga 15 kilometara.
Oktobar 2019. godine - Od toga za sada neće biti ništa
Napokon, okončanje serije lažnih obećanja. Više od 13 godina, cetinjsku i crnogorsku javnost, kao i zainteresovane međunarodne adrese, vlast je uvjeravala da će polazna stanica za najdužu žičaru na svijetu u neposrednoj blizini Ljetnje pozornice na Cetinju, piše u tekstu objavljenom na portalu ,,Vijesti'' u oktobru 2019. godine.
U tekstu se dalje navodi: ,,Planirano je da se projekat, vrijedan 47 milona eura, realizuje kroz model privatno-javnog partnerstva, tačnije putem koncesije. Međutim, sasvim skoro, javnost je saznala da je Vlada, projekat na koji je do sada potrošeno više od milon eura, na razne fizbiliti studije, idejna rješenja i projektnu i tendersku dokumentaciju, odlučila da racionalizuje''. Naime, u tekstu se navodi da je Vlada na sjednici održanoj 17.10.2019. godine usvojila Plan davanja koncesije za žičaru Kotor-Lovćen za 2020. godinu kojim se predlaže racionalizacija obuhvata projekta, u skladu sa trenutnim okolnostima i iskustvima iz najbolje prakse".
Decembar 2020. godine - Ako je ne pominjemo, možda se i zaboravi
Aktuelni gradonačelnik Cetinja, Aleksandar Kašćelan, za razliku od svog prethodnika, rijetko se pojavljuje u medijima, a i u intervjuima koji su obično objavljivani u medijima bliskim vlastima, nikada nije pomenuo projekat žičare. Tokom kampanje uoči posljednjih lokalnih izbora (2017. godine), aktuelna vlast, ali i svi ostali predstavnici partija koje su učestvovale na pomenutim izborima, bili su saglasni da se sa tim projektom treba nastaviti, a ostaće upamćeno pitanje građanina sa javnih duskusija ,,Znam koga biram'': ,,Da li će žičara ići ispod ili preko dalekovoda kroz nacionalni park Lovćen?''.
Autor: Miloš Marković
12.01.2021